سوالات رایج

برخورداری از رابطه جنسی ایمن و سالم موجب در امان ماندن مادر و جنین از بیماری های مقاربتی مختلف و مسری می گردد.  استفاده از روش های پیشگیری همچون کاندوم در حین رابطه جنسی مانع از انتقال بیماری‌های مقاربتی می گردد. بسیاری از این بیماری های در دوره قبل از بارداری علاوه بر مادر می تواند جنین داخل رحم را نیز آلوده کند.  با این حال دنبال کردن برنامه جامع مراقبت از قبل باردای یا در حین حاملگی  می تواند انتقال عفونت و عوامل بیماری های جنسی به نوزاد را کاهش دهد.

شواهد و تحقیقات علمی نشان می دهند که وزن کم یا اضافه وزن مادران قبل از بارداری یکی از پیامدهای نامطلوب حاملگی برای مادر و نوزادان آنها است. شاخص توده بدنی قبل از بارداری (BMI) در محدوده طبیعی و اصلاح رژیم غذایی و ورزش برای زنان در سنین باروری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کمبود وزن و دنبال کردن یک برنامه های غذایی نا سالم باعث می شود تا مادر در دوران بارداری دچای بیماریهای خطرناکی مثل دیابت یا فشار خون بارداری و... می شود که در موارد حاد تر جان مادر و جنین به خطر می افتد.

امروزه پزشکان می توانند با کمک آزامایشات مختلف سلامت زن را در دوران بارداری و در سال اول پس از تولد پیش بینی کنند. استفاده از مراقبت های پیشگیرانه در مورد بیماری های مقاربتی ، غربالگری دهانه رحم و آزمایش PAP اسمیر، آزمایشSTI  می تواند اطلاعات جامع و کاملی در مورد وضعیت سلامت مادر قبل از بارداری و در حین حاملگی در اختیار پزشک قرار دهد.  

همه مردان و زنانی که قبل از تشکیل خانواده با تعداد زیادی از افراد رابطه جنسی ناایمن داشته اند باید نسبت به انجام آزمایشHIV  اقدام کنند. توصیه و تجویز انجام این آزمایش می تواند بخشی از مشاوره قبل از بارداری باشد. در صورت مثبت بودن جواب تست مادر باید خطرات انتقال عمودی این ویروس به کودک به طور کامل برای افراد تشریح و توضیح داده شود.

بررسی وضعیت سلامت زنان همچون ابتلا فرد به بیماری‌های مزمن، انواع عفونت‌ها یا سندرم‌ها و مشکلات ژنتیکی توسط آزمایش ها و غربالگری شناسایی و تشخیص داده می شود. پزشک با تشخیص این عارضه تلاش می کند تا قبل از اقدام به بارداری یا در دوران حاملگی بیماری مادر را درمان نموده و یا حداقل عوارض و علائم آن را مدیریت و کنترل نماید.

اما در اغلب موارد سلامت روان توسط مادر یا نزدیکان وی  نادیده گرفته می شود و تلاشی برای کاهش افسردگی یا اختلالات اضطرابی دوران بارداری یا بعد از آن صورت نمی گیرد. این بی توجهی ممکن است اثرات نامطلوبی بر سلامت کودک داشته باشد مسائل مربوط به سلامت روان در مادران اغلب تشخیص داده نشده و مدیریت آنها اغلب نادیده گرفته می شود.

انجام واکسیناسیون توسط مادر قبل از اقدام بارداری می تواند اهمیت بسیار زیادی در سلامت مادر و کودک داشته باشد. برخی از بیماری های وارگیر دار همچون سرخچه، سرخک، هپاتیتB، فلج اطفال و... ممکن است علاوه بر اینکه جان مادر را به خطر بیاندازد منجر به سقط جنین یا بیماری کودک نیز شود.

برخی از بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا یا پرکاری/کم کاری تیروئید در دوران بارداری می تواند جان مادر و کودک را به یک اندازه به مخاطره اندازد. استفاده از رژیم های دارویی و غذایی مناسب و کارامد در دوران بارداری یا بارداری می تواند سطوح هورمونی را در بدن مادر کنترل نمود و از هر گونه آسیب به جنین جلوگیری کند.

مجموعه تخصص و حرفه ای نورسته با بهره مندی از کادر مجرب و آموزش دیده در تلاش است تا با ارائه مشاوره هخای منسجم و منظم در دوران قبل از بارداری سلامت مادر و کودک را ارتقا دهند و در نتیجه از ناهنجاری های مادرزادی پیشگیری نمایند.

متخصصین کلینیک تخصص نورسته با تدوین کلاس های بارداری و... در تلاش هستند تا رسالت اجتماعی خود را در راستای ارتقا سلامت مادران باردار و نورادان تازه متولد شده اجرا نمایند. آموزش مهارت های خود مدیریتی با اهداف نظارتی از پیش تعیین شده ، ارائه مشاوره در کنترل بیماری های مزمن همچون قند خون یا فشار خون بارداری ، ارائه  مشاوره در مورد رژیم غذایی مناسب و برگزاری کلاس های آمادگی پیش از زایمان و آموزش فعالیت بدنی سالم برای مدیریت وزن در دوران بارداری تنها بخشی از خدمات جامع این موسسه در راستای ارتقا سلامت اجتماعی جامعه است.

اگر قصد دارید برای به دنیا آوردن کودک خود از روش های زایمان بدون درد استفاده نمایید؛ شما می توانید با مراجعه به زایشگاه تخصصی نورسته از زایمان در آب این مجموعه استفاده کنید. تخصیص اتاق های تخصصی با به روزترین امکانات و تجهیزات، وان آبگرم و کادر تخصصی و آموزش دیده شما می توانید از روش زایمان در آب برای به دنیا آوردن کودک خود بهره مند شوید. همچنین این مجموعه  از روش های مختلفی برای کاهش درد زایمان فیزیولوژی استفاده می نماید. هرچند در موراقع ضروری و انتخاب اختیاری بیمار همواره اتاق عمل برای ازنجام زایمان سزارین آماده است.

مشاوره و غربالگری قبل از ازدواج به زوج ها این امکان را می دهد که از مراقبت وجود بیماری های عفونی مانند HIV/AIDS، هپاتیت B و C، سیفلیس یا بیماری های ژنتیکی مانند بتا تالاسمی یا هموگلوبینوپاتی های سلول داسی شکل را در هر دو جنس مرد و زن مطلع شوند. از سوی دیگر با دانستن وجود این عارضه ها در بدن زن یا مرد به آنها کمک می کند تا قبل از اقدام به فرزند آوری با مراجعه به مراکز درمانی معتبر از برنامه ریزی مناسبی برای  بارداری برخوردار شوند.  غربالگری منظم اقدامی ضروری و مهم قبل از تشکیل خانواده است که در موارد پرخطر از طریق آزمایش و ملاقات با متخصص ژنتیک می توانند  به میزان زیادی از بروز اختلالات ارثی بکاهند.

روزهای اول و هفته‌های آغازین پس از تولد در کنار دوره نقاهت پس از زایمان زمان ایده‌آلی برای بررسی وضعیت  سلامت نوزاد و مادر است. اکثر مادرانی که برای اولین بار طعم مادر بودن را می چشند بعد از تولد نوزادشان دچار استرس و اضطراب می شوند.  

از سوی دیگر ترشح برخی از هورمون های و ناهمگنی سطوح هورمونی می تواند سلامن روانی و جسمی مادر را به مخاطره بیندازد. توجه به مراقبت‌های پس از زایمان نه تنها شانس بارداری بعدی ، بارداری و زایمان سالم می‌شود. هدف برنامه‌ها نیز باید ارائه مراقبت‌های زودهنگام و یکپارچه‌تر باشد، زیرا ممکن است از اکثر عوارض بارداری با غربالگری مناسب، سابقه شخصی، را لذت بخش تر می کند؛ بلکه موجب آرامش خیال مادر و بهبود وضعیت روانی وی می گردد.

 

تمامی حقوق وب سایت متعلق به نورسته می باشد
کپی رایت 2023 | طراحی وب سایت توسط دارکوب
Tellephone