سوالات رایج در مورد زایمان

بارداری و در نهایت زایمان جزو دوران سخت اما بسیار شیرین برای تمامی خانواده‌‌ها محسوب می‌‌شود که از حساسیت بالایی نیز برخوردار است. یافتن پاسخ برای سوالات رایج قبل از زایمان و دوران بارداری می‌‌تواند کمک بزرگی از نظر روحی به مادر و همچنین زایمانی راحت‌‌تر را برای او به ارمغان بیاورد. گاهی اوقات روند زایمان نوزاد پیچیده است و باعث ترس پدر و مادر می‌شود که با دانستن اطلاعات لازم و کافی این نگرانی کمتر خواهد شد.
در این مقاله سعی نمودیم سوالات رایج قبل از زایمان که می‌‌تواند برای مادران و خانواده‌‌ها پیش آید را پاسخ دهیم و درباره انواع زایمان و نکات آن مطالبی مفید ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

قبل از زایمان چه آزمایشاتی را باید انجام داد؟

سونوگرافی طول دهانه‌ رحم: در این آزمایش، با استفاده از سونوگرافی طول دهانه‌ رحم را اندازه می‌‌کنند تا مشخص شود مادر باردار در معرض خطر زایمان زودرس هست یا خیر.

تست آزمایشگاهی: متخصص برای تشخیص عفونت مجرای ادرار و معاینه‌ بیماری‌‌های عفونی مانند اچ آی وی و سیفلیس از شما نمونه ادرار می‌‌گیرد.

پروفایل بیوفیزیکی: از این سونوگرافی برای معاینه‌ وضعیت سلامت جنین استفاده می‌‌شود. ممکن است این روش فقط شامل سونوگرافی برای ارزیابی سلامت جنین باشد یا، بسته به نتایج سونوگرافی، به معاینه‌ ضربان قلب جنین (تست بدون استرس) نیز احتیاج باشد.
بعضی از آزمایش‌‌های تشخیصی در این دوران (مانند آمنیوسنتز و نمونه‌ گیری از پرزهای جفتی جنین) تا حدی خطر سقط را به دنبال دارند. تصمیم برای انجام این آزمایش‌‌ها به شما و شریک‌‌تان بستگی دارد. در مورد خطرات و مزایای این روش‌‌ها با یک متخصص مشورت کنید.

زایمان القایی چیست؟

زایمان القایی یا اینداکشن روشی است که در آن پزشک یا ماما به جای انتظار برای شروع طبیعی زایمان، از دارو یا روشی استفاده می‌‌کنند تا فرایند زایمان زودتر رخ دهد.

چه مواقعی از زایمان القایی استفاده می‌شود؟

روش‌‌های طبیعی و خانگی القای زایمان چیست؟

توجه داشته باشید که بدون مشاوره قبلی با پزشک یا ماما، هیچ یک از این روش‌‌ها را برای القای زایمان امتحان نکنید. برخی از آنها می‌‌توانند عوارض جانبی به دنبال داشته باشند و یا خطرات ایجاد کنند.

چگونه زمان آغاز زایمان طبیعی را تشخیص دهیم؟

تعیین زمان دقیق شروع زایمان کار بسیار دشواری است. معمولا متخصصین ماما زمان تقریبی زایمان را به مادر باردار اعلام می‌کنند. این زمان ممکن است یک یا دو هفته جلوتر یا عقب‌‌تر از تاریخ تعیین شده اتفاق بیفتد. با این وجود، علائمی وجود دارد که به شما هشدار می‌‌دهد زمان زایمان طبیعی نزدیک است:

چه روش‌‌هایی برای کاهش درد زایمان طبیعی وجود دارد؟

امروزه در مراکز خدمات بارداری و مامایی روش‌‌های متنوعی جهت کاهش درد زایمان طبیعی انجام می‌‌شود:

با پیاده‌سازی این تکنیک‌‌ها می‌‌توان درد زایمان طبیعی را تا یک‌ سوم و مدت زمان درد زایمان را به کمتر از یک ساعت کاهش داد.
لازم بذکر است، تمامی این خدمات قبل از زایمان در مرکز مشاوره و خدمات بارداری و مامایی نورسته ارائه می‌‌شوند.

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

این سوال یکی از مهمترین سوالات رایج قبل از زایمان محسوب می‌‌گردد. نوع زایمان با توجه به نظر پزشک و تصمیم مادر انتخاب می‌ شود. اگر بدن مادر و نوع قرارگیری جنین در حالت مناسبی باشد، زایمان طبیعی بهترین و سالم‌ ترین روش محسوب می‌گردد. اما اگر به دلایلی زایمان طبیعی امکان پذیر نباشد و یا مادر ترس از زایمان طبیعی داشته باشد، برای حفظ سلامتی مادر و نوزاد باید سزارین صورت بگیرد.

آیا استرس زیاد باعث سقط زود هنگام می‌ شود؟

استرس بیش از اندازه تاثیر منفی بر سلامت عمومی همه افراد بویژه مادران باردار می‌ گذارد. با این وجود، موجب سقط جنین نمی‌ شود. در واقع، سقط جنین در بیشتر موارد، قبل از آنکه فرد بداند حامله است رخ می‌ دهد.

مصرف دارو در دوران بارداری چگونه است؟

مصرف دارو در دوران بارداری و قبل از زایمان روی جنین تاثیر می‌ گذارد. با این وجود، در اغلب موارد مصرف آن مزیت بیشتری دارد. به عنوان مثال، اگر مادر باردار از بیماری قلبی رنج می‌ برد، متخصص با تجویز بی‌ خطرترین دارو با مناسب‌ ترین دوز، می‌ تواند سلامت مادر و جنین را فراهم آورد. بنابراین، در دوران بارداری حتما دارو را طبق تجویز مصرف کنید. سر خود مصرف آن را قطع نکنید یا دوز آن را تغییر ندهید.

برای داشتن یک زایمان سالم و ایمن، چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

علت ورم قوزک پا در دوران بارداری چیست و چگونه می‌توان آن را برطرف کرد؟

دلایل متعددی برای ورم قوزک پا وجود دارد. به‌ عنوان مثال، بدن در زمان بارداری مایعات بیشتری را در خود نگه می‌ دارد. همچنین، بزرگ شدن رحم موجب وارد آوردن فشار به رگ‌ ها می‌ شود که بازگشت خود را مختل می‌‌کند. تغییرات هورمونی نیز یکی دیگر از دلایل ورم قوزک پا در این دوره است.

با رعایت نکات زیر می‌‌توانید این مشکل را تا حد زیادی برطرف نمایید:

درد زایمان چگونه است؟

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌‌های مادران درباره درد زایمان و فشار آن بر بدن می‌‌باشد. درد زایمان در خانم‌‌های مختلف تفاوت دارد ولی به صورت کلی می‌‌توان این درد را به گرفتگی شدید در شکم، کشاله ران و کمر تشبیه کرد. این درد در اثر تحریک اعصاب به خاطر انقباضات رحمی، فشار به بافت نرم به وسیله جنین، کشش رباط‌‌های رحم و غیره ایجاد می‌‌شود.
آستانه درد زنان نسبت به مردان بسیار بالاتر می‌‌باشد و این امر در زمان زایمان نیز بیشتر می‌‌شود و مقاومت خانم‌‌ها با فعالیت سیستم ضد درد در بدن و آزاد کردن بی‌‌حسی‌‌های طبیعی داخل جریان خون، نسبت به تحمل درد بالاتر می‌‌رود.

پاره شدن کیسه آب چگونه است؟

احتمال پاره شدن کیسه آب به صورت خودبه‌خودی حدودا 93 درصد است. اگر کیسه آب به طور طبیعی پاره شود، باید سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید. از این لحظه به بعد خطر عفونت جنین و محرومیت او از اکسیژن وجود دارد. اگر علائم زایمان وجود نداشته باشد، اما دهانه رحم آماده باشد، پزشک کیسه آب را در بیمارستان پاره می‌‌کند یا از القای درد زایمان استفاده می‌‌کند.

بهترین زمان برای استفاده از دوره‌های آموزشی قبل از زایمان چه موقع است؟

بطور کلی، آموزش دوران بارداری از نیمه‌ی دوم بارداری (هفته بیستم) شروع و در هفته‌ 37 به پایان می‌‌رسد. در این دوره، ورزش‌‌های دوران بارداری، تکنیک‌ های تنفس صحیح، اصلاح وضعیت بدن و نکاتی در رابطه با تغذیه در این دوران، مصرف داروها و رابطه جنسی آموزش داده می‌‌شود.

آموزش مراقبت‌‌های دوران بارداری زیر نظر چه متخصصانی انجام می‌‌شود؟

بیشتر مراقبت‌‌های دوره بارداری بر عهده‌ی ماماهاست. ماما علاوه بر مراقبت‌‌های جسمی، وظیفه‌ رسیدگی به وضعیت عاطفی و روانی مراجعه کننده‌ خود را نیز بر عهده دارند. ماما در بسیاری از موارد قادر به رسیدگی به مشکلات هست، اما در وضعیت‌های جدی‌‌تر، مادر باردار را به متخصصین دیگر از جمله، متخصصین زنان و زایمان، مشاورین و متخصصین تغذیه ارجاع می‌دهد.

کلام آخر

ما در این محتوا تلاش کردیم به اکثر سوالات متداول قبل از زایمان شما مادر باردار محترم پاسخ دهیم. اما بدون شک همچنان سوالات دیگری ممکن است وجود داشته باشد. در همین راستا، برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید از مرکز مشاوره و خدمات بارداری و مامایی نورسته نوبت بگیرید و با متخصصین مرکز مشاوره داشته باشید.

نظر شما
تمامی حقوق وب سایت متعلق به نورسته می باشد
کپی رایت 2024 | طراحی وب سایت توسط دارکوب
Tellephone