ماساژ بارداری

تغذیه در بارداریماساژ بارداری، همچنین به عنوان ماساژ قبل از زایمان و یا بعد از زایمان نیز شناخته می‌شود. یک ماساژ یا درمان دستی است که در دوران بارداری انجام می‌شود. این ماساژ انواع مختلفی دارد و شبیه ماساژهای معمولی است، اما بیشتر بر سلامت مادر و کودک تمرکز دارد.

ماساژ قبل از تولد از چند جهت با ماساژ معمولی متفاوت است. ماساژ قبل از تولد از چند جهت با ماساژ معمولی متفاوت است. ماساژهای دوران بارداری ملایم‌تر از سایر انواع ماساژ هستند، اما همچنان فواید زیادی دارند. تفاوت اصلی این است که در درجه اول بر نیازهای افراد باردار و نوزادان در حال رشد آنها تمرکز دارد. در حالی که همه افراد باردار درد ندارند، اکثر آنها در طول بارداری خود نوعی ناراحتی را تجربه می‌کنند. این درد ها می‌تواند شامل کمردرد، پا درد، درد مفاصل و رباط‌ها و همچنین سردرد، خستگی و علائم دیگر باشد. ماساژ قبل از تولد از طریق حرکات هدفمندی که بر روی نواحی خاصی که تنش در آن‌ها وجود دارد، مانند گردن و شانه‌ها و همچنین در عمق ماهیچه‌هایی که با حمل وزن اضافی در سراسر بدن تحت تأثیر قرار می‌گیرند، به تسکین این نوع عوامل استرس‌زا کمک می‌کند. مرکز مشاوره مامایی نورسته یکی از معتبرترین مرکزهای ارائه دهنده خدمات برای بانوان باردار است.

ماساژ در بارداری

آیا امکان ماساژ برای تمامی زنان باردار امکان پذیر است؟

بسیاری از زنان می‌پرسند که آیا ماساژ درمانی راهی مطمئن برای تسکین این استرس‌های جسمی و روانی است؟ به طور کلی، بله. ماساژ دوران بارداری می‌تواند آرامش بخش باشد، اما برای هر مادر بارداری ایمن نیست.

برای تجربه یک ماساژ مفید و البته بی‌خطر باید در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این کار برای شما و یا فرزندتان خطری برا به همراه ندارد. در مرکز مشاوره نورسته؛ متخصصان مربوطه می‌توانند شما را در انتخاب گزینه مناسب کمک و راهنمایی کنند. به طور کلی انجام هرگونه ماساژ برای خانم‌های باردار بعد از گذشت سه ماه اول بارداری بی‌خطر تلقی می‌شود البته ممکن است در شرایطی برای برخی از مادران انتخاب مناسبی نباشد.

نشان داده شده است که ماساژ درمانی در دوران بارداری فواید بسیاری از جمله احساس تندرستی، بهبود آرامش و خواب بهتر را به همراه دارد. اما برخی از تکنیک‌ها و نقاط خاص در بدن می‌توانند باعث انقباضات و زایمان زودرس شوند، بنابراین جستجوی متخصص، امری حیاتی است. ماساژ پیش از تولد یک گواهی تخصصی است و ماساژ درمانگرانی که آن را انجام می‌دهند آموزش‌های پیشرفته‌ای در زمینه تکنیک‌های ایمن برای زنان باردار دریافت می‌کنند. شما می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر با متخصصان مرکز مشاوره مامایی نورسته تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

ماساژ قبل از زایمان چگونه است؟

بارداری برای بدن بسیار سخت است زیرا بدن دچار تغییرات هورمونی و جسمانی میشود و آگاهی نداشتن از آن باعث استرس و اظطراب در این دوران است که میتواند برای بدن و نوزاد خطر آفرین باشد از این رو بهتر است قبل از هرچیز اطلاعات کافی درباره تغییرات بدن دربارداری داشته باشید. اگرچه ماساژ در بارداری میتواند مزایای بسیاری داشته باشد اما بسیاری از زنان به دلیل نگرانی در مورد خطراتی که برای سلامت نوزادشان وجود دارد، از ماساژ بافت عمیق خودداری می‌کنند. در حالی که درست است که مناطقی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد، اما مادران باردار می‌توانند از تسکین و آرامش ماساژ بافت عمیق بهره ببرند. متخصصان ماساژ بارداری مرکز نورسته می‌دانند که زنان باردار در کجا بیشتر به ماساژ نیاز دارند و باید در طول ماساژ از کدام نقاط فشاری اجتناب کنند.

اکنون میخواهیم بررسی کنیم ماساژ بارداری چگونه است. ماساژ برای بارداری معمولا یک ساعت طول می‌کشد. برخی از پزشکان از میز ماساژ مخصوص بارداری استفاده می‌کنند؛ این میزی است که برای قرار دادن شکم حامله یک زن طراحی شده است. برخی دیگر از بالش‌های طراحی شده مخصوص به نام بالستر استفاده می‌کنند تا زن را به راحتی در پهلو قرار دهند. این به ویژه در مراحل بعدی بارداری کمک می‌کند. البته دراز کشیدن به پهلو اغلب راحت‌ترین حالت است.

فواید ماساژ بارداری

فواید ماساژ بارداری چیست؟

ماساژ بارداری برای ذهن و بدن شما معجزه می‌کند و می‌تواند در تسکین درد بسیار کمک کننده باشد. ماساژ در دوران بارداری برای مادران باردار و نوزادانشان فواید زیادی دارد. ماساژ احساس خوبی دارد، در تقویت آرامش و پیوند بین مادر و فرزند عالی است، اعصاب را تسکین می‌دهد، و درد موجود در عضلات کمر و پا را تسکین می‌دهد.

ماساژ قبل از تولد می‌تواند به کاهش استرس مفاصل تحمل کننده وزن کمک کند: بارداری می‌تواند باعث شود بدن تغییرات چشمگیری از جمله افزایش وزن و تورم را تجربه کند. این عوامل می‌توانند فشار زیادی بر مفاصل، وارد کنند که می‌تواند منجر به درد و ناراحتی شود. ماساژ قبل از تولد علاوه بر کمک به کاهش کمردرد و گرفتگی عضلات پا، توانایی کاهش التهاب در اندام تحتانی را نیز با بهبود گردش خون در این ناحیه دارد. این گزینه درمانی برای افرادی که در دوران بارداری خود از درد مفاصل رنج می‌برند بسیار عالی است زیرا؛ به کاهش فشاری که هنگام انجام فعالیت‌های گوناگون مادر متحمل می‌شود کمک می‌کند. حال در ادامه به طول کلی به فواید ماساژ بارداری بپردازیم:

بارداری می‌تواند باعث ناراحتی‌های عضلانی مانند گرفتگی عضلات پا، سفتی عضلات، تنش و گره شود. ماساژ گردش خون را بهبود می‌بخشد و جریان خون را در این نواحی تحریک می‌کند و ناراحتی و درد را کاهش می‌دهد. سفت شدن ماهیچه باسن می‌تواند باعث درد سیاتیک در دوران بارداری شود به همین دلیل ماساژ می‌تواند به شل شدن این عضله و تسکین درد ناشی از فشرده شدن عصب کمک کند.

فشار اضافی رحم بر روی پاهای شما می‌تواند منجر به تورم در پاها و مخصوصا مچ پا شود. ماساژ می‌تواند گردش خون و جریان لنفاوی را در نواحی آسیب دیده بهبود بخشد و به کاهش تورم کمک کند.

کمر درد در بارداریکمر درد در بارداری

یکی دیگر از اصلی ترین فواید ماساژ برای خانم‌های باردار ماساژ کمک به آنها در رابطه با به خواب رفتن و کاهش بی‌خوابی کمک کند. می‌توانید سریعتر مدت طولانی‌تری بخوابید. این می‌تواند به دلیل سروتونین تولید شده در طول ماساژ باشد که به نوبه خود ملاتونین تولید می‌کند که به ما کمک می‌کند تا راحت‌تر و البته عمیق‌تر به خواب برویم.

بارداری به طور کلی استرس‌زا است، بنابراین ماساژ یک راه عالی برای از بین بردن این استرس و تنش است. با کم گرفتن از ماساژ دوران بارداری میتوان آرامش و اضطراب و نگرانی را کاهش دهد. داشتن احساس خوب ضروری است و برای سلامت روان مادر و نوزاد بسیار حیاتی است است. 

مهم است که توجه داشته باشید که یک درمانگر خوب همیشه در مورد مناطقی که دوست دارید ماساژ بگیرید و مهم‌تر از آن مناطقی را که دوست ندارید صحبت می‌کند. قبل از اینکه به مرکز ماساژ بارداری مراجعه کنید و ماساژ بارداری را رزرو کنید، بسیار مهم است که اطمینان حاصل کنید که درمانگر در مراقبت‌های دوران بارداری برای تضمین دانش، مهارت‌ها و ایمنی مناسب آموزش دیده است.

در انواع مرکز ماساژ بارداری، به یکی از فواید اصلی و جالب ماساژ برای خانم‌های باردار توجه ویژه‌ای می‌شود. ماساژ دوران بارداری زمانی است برای کاهش سرعت درد و مدت زمان زایمان و تمرکز بر روی خود و کودک؛ ماساژ به شما کمک می‌کند تا قبل از زایمان پیوند ویژه‌ای را با کودک خود برقرار کنید.

اگر در دوران بارداری از سایر بیماری‌ها رنج می‌برید، ممکن است از نظر اقداماتی که می‌توانید برای کاهش علائم انجام دهید، بسیار محدود باشید. تب یونجه، سردرد یا درد سینوسی از جمله مواردی است که هر مادری ممکن است آن را تجربه کند و در این شرایط زمانی که هیچ چیز دیگری نمی‌تواند به شما کمک کنند ماساژ درد شما را تسکین دهد.

تغذیه مناسب در بارداری

فواید ماساژ درمانی قبل از تولد و بهترین ماساژ برای مادران باردار:

ماساژ درمانی قرن‌هاست که برای بهبود سلامت کلی، کاهش استرس و کاهش تنش عضلانی استفاده می‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که ماساژ درمانی قبل از تولد می‌تواند به کاهش اضطراب، کاهش علائم افسردگی، تسکین دردهای عضلانی و مفاصل و بهبود نتایج زایمان و سلامت نوزاد کمک کند.

البته ماساژ به تنهایی کافی نیست بلکه داشتن تغذیه مناسب در بارداری می تواند در بهبود حال جسمانی شما موثر باشد از این رو بهتر است از خوراکی های مفید در دوران بارداری بیشتر بدانید.

ماساژ درمانی قبل از تولد نیازهای مختلف را از طریق تکنیک‌های مختلف برطرف می‌کند که یکی از آنها ماساژ سوئدی نام دارد.

ماساژ سوئدی با هدف شل کردن تنش عضلانی و بهبود گردش لنفاوی و خون از طریق اعمال فشار ملایم به گروه‌های عضلانی بدن انجام می‌شود. ماساژ سوئدی روش توصیه شده برای ماساژ در دوران بارداری است زیرا؛ بسیاری از ناراحتی‌ها و دردهای رایج مرتبط با تغییرات اسکلتی و گردش خون ناشی از تغییرات هورمونی را برطرف می‌کند.

تغذیه در بارداریکمر درد در بارداریمشاوره با پزشک در دوران بارداری

دو مورد در رابطه با ماساژ که زنان باردار باید به دقت در مورد آنها فکر کنند:

 1. زنان در سه ماهه اول بارداری

زنان می‌توانند ماساژ را در هر مقطعی از بارداری شروع کنند. با این حال، بسیاری از مراکزی که خدمات ماساژ دوران بارداری را ارئه می‌دهند تا سه ماهه دوم بارداری مراجعین را نمی‌پذیرند. سه ماهه اول حاملگی خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد و برخی از درمانگران نگران هستند که افزایش جریان خون در طول ماساژ ممکن است مضر باشد. البته ماساژ در سه ماه اول همیشه به معنای بروز مشکلات برای نوزاد و از دست دادن نوزاد نخواهد بود؛ اما سرگیجه و حالت تهوع صبحگاهی را در مادران افزایش می‌دهد.

 1. نیمه دوم بارداری خود

اگر در نیمه دوم بارداری خود (بعد از ماه چهارم) هستید، هنگام ماساژ به پشت دراز نکشید. وزن کودک و رحم شما می‌تواند رگ‌های خونی را فشرده کند و گردش خون را به جفت شما کاهش دهد و مشکلاتی را که قرار است با کمک گرفتن از ماساژ بارداری درمان شوند را افزایش دهد.

نقاط فشاری در بدن وجود دارد که تصور می‌شود شروع کننده انقباضات هستند یا به طور بالقوه باعث زایمان می‌شوند. به همین دلیل، بسیاری از درمانگران ماساژ قبل از تولد، برای ارائه خدمات به زنان در سه ماهه اول بارداری، به اجازه پزشک نیاز دارند. البته توجه داشته باشید که بهتر است از ماساژ دادن شکم خودداری کنید، زیرا فشار روی آن ناحیه در زمان بارداری می‌تواند باعث ناراحتی شما شود.

ماساژ بارداری همیشه باید روی راحتی شما و ایمنی و سلامتی کودک و همچنین به حداکثر رساندن فواید ماساژ بارداری تمرکز کند. برای این کار می‌توانید به مرکز مشاوره نورسته که خدمات ماساژ بارداری در تهران را نیز انجام می‌دهد مراجعه کنید برای ماساژ قبل از زایمان به یک درمانگر حرفه‌ای و آموزش دیده نیاز دارید که به نیازهای شما گوش دهد و ماساژ را در جایی که بیشتر احساس آرامش می‌کنید ارائه دهد.

آموزش ماساژ دوران بارداری

چیزهایی که باید در رابطه با آموزش ماساژ بارداری و انجام آن در خانه بدانید:

 1. ماساژ نواحی مختلف:

به پهلو خوابیدن در بارداری

 1. برای از بین بردن تنش ناشی از استرس، شانه و گردن همسرتان را ماساژ دهید:

 1. پشت همسرتان را مالش دهید تا درد عضلات او کاهش یابد:

توجه داشته باشید که همانطور که شکم همسرتان بزرگ می‌شود، فشار جدیدی ایجاد می‌کند که می‌تواند منجر به کمردرد، به خصوص در پایان یک روز طولانی شود. از ماساژ دادن در امتداد پهلوهای او خودداری کنید، زیرا فشار در آن نواحی می‌تواند باعث بروز مشکلات شود. البته یک ورزش مناسب در دوران بارداری هم میتواند راه حل مناسبی برای حفظ آرامش و تسکین درهای ما باشد.

 1. برای کمک به تسکین درد و تورم، پاهای همسرتان را مالش دهید:

ورزش در بارداری

پیروی از اقدامات احتیاطی ایمنی

اگر می‌خواهید همراه با کمک گرفتن از مرکز ماساژ بارداری؛ خودتان در منزل نیز ماساژ بارداری را انجام دهید نکاتی است که باید به آنها توجه داشته باشد تا از بروز هرگونه خطر احتمالی جلوگیری کنید.

 1. اگر همسرتان شرایط پزشکی دارد، از پزشک بپرسید که آیا ماساژ مشکلی ندارد. حتی پس از ورود به سه ماهه دوم، بهتر است قبل از ماساژ همسرتان با پزشک خود مشورت کنید. این امر به ویژه در صورتی مهم است که همسر شما شرایطی داشته باشد که ممکن است بارداری او را پیچیده کند، مانند دیابت، فشار خون بالا، درد شکم یا خونریزی.
 2. مستقیماً روی شکم همسرتان ماساژ ندهید. ماساژ درست روی شکم علاوه بر اینکه برای همسر و کودک شما ناراحت کننده است، می‌تواند به رباط‌های رحم همسرتان فشار بیاورد.
 3. به جای فشار عمیق از ضربات طولانی استفاده کنید. ماساژ بافت عمیق می‌تواند در دوران بارداری خیلی شدید و ناراحت کننده باشد، بنابراین سعی کنید دستان خود را صاف و حرکات خود را صاف و محکم نگه دارید.
 4. در طول ماساژ از روغن‌های ضروری استفاده نکنید. برخی از روغن‌های ضروری مانند اسطوخودوس برای استفاده در دوران بارداری بی‌خطر هستند. با این حال، اثرات اسانس‌ها بر روی نوزاد در حال رشد به طور کامل شناخته نشده است، بنابراین بهتر است به طور کامل از آنها اجتناب کنید.
 5. اگر همسرتان از سرگیجه، ناراحتی یا انقباضات شکایت دارد، ماساژ را متوقف کنید. ماساژ می‌تواند طیف وسیعی از اثرات بر بدن داشته باشد، از جمله افزایش گردش خون و ترشح اندورفین. این می‌تواند منجر به واکنش‌های غیرقابل پیش بینی شود، به خصوص در یک زن باردار که بدن دائماً در حال تغییر است.

 

 

نظر شما
تمامی حقوق وب سایت متعلق به نورسته می باشد
کپی رایت 2024 | طراحی وب سایت توسط دارکوب
Tellephone